Dyskusja:Szablony: Różnice pomiędzy wersjami

Z JoggerWiki
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Deprecated: Optional parameter $attribs declared before required parameter $contents is implicitly treated as a required parameter in /home/users/jogger/ftp/wiki/includes/Xml.php on line 133
Linia 178: Linia 178:
  
 
--[[Użytkownik:Off|Off]] 12:07, 23 wrz 2007 (CEST)
 
--[[Użytkownik:Off|Off]] 12:07, 23 wrz 2007 (CEST)
 
+
----
 
Off - wszystkie linki joggerowe powinny mieć ukośnik na końcu - czyli /10/ a nie /10 - wiem czepiam się, ale niech będzie jednakowo.
 
Off - wszystkie linki joggerowe powinny mieć ukośnik na końcu - czyli /10/ a nie /10 - wiem czepiam się, ale niech będzie jednakowo.
  

Wersja z 10:17, 23 wrz 2007

Przykład kompletnego szablonu (mam nadzieję): http://templates.jogger.pl/files/sahara.zip Nie wiem tylko gdzie zmiescic miniblog i dylemat ten pojawia sie w wiekszosci szablonow, stad wywalenie go z czesci Obowiazkowe.

--Riddle 05:57, 22 wrz 2007 (CEST)


Jak na moje, szablony powinny po prostu mieć swoje kategorie (ewentualnie tagi). Wtedy takie możnaby wrzucać do kategorii, np. "niekompletne" albo "bez wszystkich ficzerów". Ewentualnie do każdego możnaby przypisać, jakie dodatki/ficzery posiada, a jakich nie.

I fajnie by było, gdyby poza wysyłaniem szablonów na mail, była opcja automatycznego dodania ich do oczekujących na akceptację czy cuś. Bo teraz to jest trochę niepraktyczne, i zapewne sporo osób nie ma ochoty na pieprzenie się z pakowaniem i słaniem maila do Wielkiego S. (Sparrowa). Ewentualnie nie wiedzą o takiej możliwości.

--D4rky 13:04, 22 wrz 2007 (CEST)


Chodzi też o to, aby zebrać team, który będzie się zajmował szablonami – jeśli będzie parę osób i zasady wg których szablony są pisane będą jasne, poprawka każdego template'a to kwestia minut.

System wysyłania poprawek do szablonów dla tego teamu będzie.

--Riddle 14:14, 22 wrz 2007 (CEST)


Ja chętnie dołączę do teamu ;) Kiedy można by się spodziewać tych zasad?


Służę pomocą, jeżeli chodzi o dostosowywanie szablonów do odpowiednich standardów. Swoje już zaczynam zmieniać.

--Jbg 16:54, 22 wrz 2007 (CEST)


Ja też mogę należeć do tego teamu przyjmującego, ale i tak kategoriowanie gotowców by się przydało. Ewentualnie szersze opisy informujące co jest, czego nie ma.

--D4rky 18:23, 22 wrz 2007 (CEST)


Pomysł jest dobry, teraz tylko zostaje uzupełnić wybrakowane szablony (nie ma ich znowu tak dużo).

Zgadzam się z D4rkym w kwestii wysyłania szablonów, bo to co jest teraz jest niewystarczające. Najlepiej byłoby moim zdaniem spróbować zrobić mechanizm edycji "na żywo", tzn. przed wysłaniem szablonu dać możliwość jego przetestowania "w locie" (zbędne by były wtedy dodatkowe joggery testowe, jak to jest teraz), gdzie można by na gorąco sprawdzić, jakich elementów brakuje, ewentualnie które szwankują.

Nie zgadzam się natomiast z pomysłem "kategoryzowania" szablonów na pełne/niepełne. Jak robić szablony to kompletne, jak komuś coś nieodpowiada zawsze może usunąć część kodu (wiadomo - łatwiej część usunąć niż pisać od nowa) lub zakomentować.

--michoch 21:20, 22 wrz 2007 (CEST)


Moje, uwagi, wiem, drobiazgi, ale jestem upierdliwy.

Szablon logowania:

Dla nie zalogowanych nigdzie

 action="&USER_LOG_IN_ACTION;"

i ewentualnie coś takiego

 <a href="https://login.jogger.pl/login/" title="zaloguj się do Joggera">Zaloguj się do Joggera</a><code>

dałbym w blok <NOUSER_BLOCK>.

Dla zalogowanych

 <code><a href="&LOGGED_USER_LOG_OUT_HREF;">

dałbym w blok <LOGGED_USER_BLOCK>.

Dla zalogowanych na Joggerze ogólnie jakiś blok z informacjami o danym blogu, odsyłacz do głównej, albo jakoś tak, bo tak to mają pusto.

Szablony wpisów i komentarzy:

Te dwie rzeczy bywają strasznie irytujące i wprowadzające nieporozumienie na wielu joggach, ale widzę, że to w Saharze jest:

 <a href="&USER_LOG_IN_HREF;" title="zaloguj się u mnie">Zaloguj się u mnie</a>
 &LOGGED_USER_NAME; — <a href="&LOGGED_USER_LOG_OUT_HREF;" title="wyloguj się">Wyloguj się</a>

Trzeba je dawać odpowiednio w bloki <NOUSER_BLOCK> i <LOGGED_USER_BLOCK>.

W Saharze, w komentarzach Atom opisany jako RSS - to dobrze?

 <a href="&ENTRY_COMMENT_HREF;/atom/">RSS komentarzy</a>


I to w sumie tyle chyba co mnie bolało. Może coś jeszcze mi przyjdzie do głowy.

--lemiel


Dopisałem buga 598 przy okazji poprawek w szablonie, a związanych z tym co napisałem wyżej.

Jeszcze jedna rzecz, która mnie w szablonach denerwuje: naprzemiennie, zależnie od tego co twórcy przyjdzie do głowy, używanie tagów w postaci &TAG; albo <TAG/>, taka zupa różnych postaci. No chyba, że jest jakiś przepis na to, które w jakiej postaci?

--lemiel


Otaczanie kawałków szablonu logowania blokami LOGGED_USER_BLOCK i NOUSER_BLOCK jest z lekka przesadne, bo te bloki powinny otaczać linki do tej strony, ale możemy to potraktować jako perfekcyjną praktykę, czemu nie. :-)

RSS to już po prostu nazwa technologii. Czytałem, że Atom jest lepszy od RSS 2.0… http://kurs.browsehappy.pl/Definicja/RSS#wady

Właśnie co z tagami? Istnieje blok <ENTRY_TAG_NOT_LAST>, </ENTRY_TAG_NOT_LAST>, wiec gdyby dorzucić do tego jeszcze sprawdzanie obecności tagów we wpisie, można by to dodać do listy obowiązkowych bloków szablonu…

Szablony aktualnie niekompletne trzeba podciągnąć do 100%. Autorów szablonów, wypuszczanych po naszych ustaleniach z niepełną pulą ficzerów, powinno się cisnąć na zmiany albo samemu dopisywać brakujące funkcje. IMHO nie powinno się udostępniać w panelu czegoś co nie działa w 100%. Zawsze można stworzyć stronę w Wiki linkującą do reszty szablonów.

BTW, Lemiel - podpisuj się (--~~~~)

--Riddle 23:35, 22 wrz 2007 (CEST)


Właśnie dostałem info, że sparrow dorobił nowe tagi:

<COMMENT_FORM_FORMAT_TEXTILE>
<COMMENT_FORMAT_TEXTILE_IMG>
<COMMENT_FORMAT_TEXTILE_LITE>
<COMMENT_FORMAT_TEXTILE_LITE_IMG>
<COMMENT_FORMAT_PLAIN>

W sam raz do podawania informacji o tym jakie formatowanie w komentarzach działa – coś czego baardzo brakuje po blogusiach. To też musi być obowiązkowe.

Uwagi dotyczące tego co wypisałem na stronie Wiki?

--Riddle 23:48, 22 wrz 2007 (CEST)


Do treści strony na wiki nie mam uwag. A ta perfekcja, tak, o ile się da. A to dlatego nie byłem podpisany... Myślałem, że automat. Dzięki. A szablony niektóre są w strasznym stanie... Ale ja się nie podejmuję poprawek.

--Lemiel 00:01, 23 wrz 2007 (CEST)


Jest wielki problem z ustawieniami prywatnosci + odpowiednimi blokami.

Błąd przy generowaniu miniatury Nie można zapisać miniatury do miejsca docelowego

Powinno być raczej tak:

  • ALL_USER_BLOCK - uzytkownik aktualnego bloga + jego admin
  • JOGGER_USER_BLOCK - zalogowany na koncie na jogger.pl (poziom 2)
  • LOGGED_USER_BLOCK - zalogowany na aktualnym blogu (poziom 3+)
  • NOUSER_BLOCK - gosc

--Riddle 06:30, 23 wrz 2007 (CEST)


RSS

Ważna sprawa - jaki domyślny format linka dajemy do szablonów? Standardem powinien być Atom, jest po prostu lepszy, ale jak wyświetlać wpisy? Byłbym za /content/html/5/. A może 2 typy, 'nagłówki' albo 'treść'? Warto też dawać odpowiedni type="" do wszystkich linków (zarówno <link/> jak i <a/>)…

Jak też wygląda sprawa z RSS komentarzy? Byłbym za nie dodawaniem RSS wszystkich wpisów na stronę komentarzy do <head>, żeby nie powodować zamętu.

Uzupełniłem wytyczne.

--Riddle 06:55, 23 wrz 2007 (CEST)


  • ALL_USER_BLOCK - użytkownik aktualnego bloga + jego admin -- NIE, wszyscy zalogowani, czyli + zalogowani na koncie jogger.pl, bo jak zrobić dla wszystkich?
  • JOGGER_USER_BLOCK - zalogowany na koncie na jogger.pl (poziom 2) -- poziom 2+ (+ jeśli właściciel dał dostęp)
  • LOGGED_USER_BLOCK - zalogowany na aktualnym blogu (poziom 3+) -- tu tak samo 2+ bo niby skąd ma mieć dostęp do 2?

RSS/Atom - /10/ tak jak jest domyślnie bez wpisania liczby, albo wcale jej nie podawać i też będzie. Do head bym dawał tytuły i short, czyli /atom/10/ i /atom/short/10/, albo lepiej /atom/miniblog/10/ i /atom/short/miniblog/10/ ewentualnie na stronie z komentarzami jeszcze &ENTRY_COMMENT_HREF;atom/ Na stronie komentarzy dałby tez tez wpisami, bo to dla wygody użytkowników -- podbijamy świat... :P

Przeglądarki nie wyświetlają kanałów Atom w czytniku? Wyświetlają. (Firefox, nowa Seamonkey 2. Opery, KMeleona, Safari, Konquerora nie mam.)

-Lemiel 09:33, 23 wrz 2007 (CEST)


A ja mam kilka pytań: a) Czy należy przyjąć wspólne nazewnictwo plików do includowania i ich ilość np. header, sidebar, footer, comments? b) To samo dotyczy stron statycznych: ile i jak nazywać? c) Gdzie umieszczać pliki stron statycznych, czy w folderze files, czy w głównym danego szablonu?

--Jbg 10:42, 23 wrz 2007 (CEST)


Jestem za Atomem (standardy) Może być atom/content/html/5. Skrócone mogą być, ale opcjonalnie. W stronie komentarzy można użyć jednego kanału dodatkowego w sekcji <head></head> Ułatwiłoby to działanie takim serwisom jak co.mments z którego osobiście korzystam. riddle: Problem z użytkownikami nie i zalogowanymi, to już chyba my raczej go nie rozwiążemy.. Te wytyczne które podałeś w wypunktowaniu są dobre.

--Off 12:07, 23 wrz 2007 (CEST)


Off - wszystkie linki joggerowe powinny mieć ukośnik na końcu - czyli /10/ a nie /10 - wiem czepiam się, ale niech będzie jednakowo.

I jestem za /10/ albo bez liczby, żeby cache pracowało jednakowo - mniejsze obciążenie serwera.

-Lemiel 12:16, 23 wrz 2007 (CEST)