Dyskusja:Szablony

Z JoggerWiki
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Przykład kompletnego szablonu (mam nadzieję): http://templates.jogger.pl/files/sahara.zip Nie wiem tylko gdzie zmiescic miniblog i dylemat ten pojawia sie w wiekszosci szablonow, stad wywalenie go z czesci Obowiazkowe.

--Riddle 05:57, 22 wrz 2007 (CEST)


Jak na moje, szablony powinny po prostu mieć swoje kategorie (ewentualnie tagi). Wtedy takie możnaby wrzucać do kategorii, np. "niekompletne" albo "bez wszystkich ficzerów". Ewentualnie do każdego możnaby przypisać, jakie dodatki/ficzery posiada, a jakich nie.

I fajnie by było, gdyby poza wysyłaniem szablonów na mail, była opcja automatycznego dodania ich do oczekujących na akceptację czy cuś. Bo teraz to jest trochę niepraktyczne, i zapewne sporo osób nie ma ochoty na pieprzenie się z pakowaniem i słaniem maila do Wielkiego S. (Sparrowa). Ewentualnie nie wiedzą o takiej możliwości.

--D4rky 13:04, 22 wrz 2007 (CEST)


Chodzi też o to, aby zebrać team, który będzie się zajmował szablonami – jeśli będzie parę osób i zasady wg których szablony są pisane będą jasne, poprawka każdego template'a to kwestia minut.

System wysyłania poprawek do szablonów dla tego teamu będzie.

--Riddle 14:14, 22 wrz 2007 (CEST)


Ja chętnie dołączę do teamu ;) Kiedy można by się spodziewać tych zasad?


Służę pomocą, jeżeli chodzi o dostosowywanie szablonów do odpowiednich standardów. Swoje już zaczynam zmieniać.

--Jbg 16:54, 22 wrz 2007 (CEST)


Ja też mogę należeć do tego teamu przyjmującego, ale i tak kategoriowanie gotowców by się przydało. Ewentualnie szersze opisy informujące co jest, czego nie ma.

--D4rky 18:23, 22 wrz 2007 (CEST)


Pomysł jest dobry, teraz tylko zostaje uzupełnić wybrakowane szablony (nie ma ich znowu tak dużo).

Zgadzam się z D4rkym w kwestii wysyłania szablonów, bo to co jest teraz jest niewystarczające. Najlepiej byłoby moim zdaniem spróbować zrobić mechanizm edycji "na żywo", tzn. przed wysłaniem szablonu dać możliwość jego przetestowania "w locie" (zbędne by były wtedy dodatkowe joggery testowe, jak to jest teraz), gdzie można by na gorąco sprawdzić, jakich elementów brakuje, ewentualnie które szwankują.

Nie zgadzam się natomiast z pomysłem "kategoryzowania" szablonów na pełne/niepełne. Jak robić szablony to kompletne, jak komuś coś nieodpowiada zawsze może usunąć część kodu (wiadomo - łatwiej część usunąć niż pisać od nowa) lub zakomentować.

--michoch 21:20, 22 wrz 2007 (CEST)


Moje, uwagi, wiem, drobiazgi, ale jestem upierdliwy.

Szablon logowania:

Dla nie zalogowanych nigdzie

 action="&USER_LOG_IN_ACTION;"

i ewentualnie coś takiego

 <a href="https://login.jogger.pl/login/" title="zaloguj się do Joggera">Zaloguj się do Joggera</a><code>

dałbym w blok <NOUSER_BLOCK>.

Dla zalogowanych

 <code><a href="&LOGGED_USER_LOG_OUT_HREF;">

dałbym w blok <LOGGED_USER_BLOCK>.

Dla zalogowanych na Joggerze ogólnie jakiś blok z informacjami o danym blogu, odsyłacz do głównej, albo jakoś tak, bo tak to mają pusto.

Szablony wpisów i komentarzy:

Te dwie rzeczy bywają strasznie irytujące i wprowadzające nieporozumienie na wielu joggach, ale widzę, że to w Saharze jest:

 <a href="&USER_LOG_IN_HREF;" title="zaloguj się u mnie">Zaloguj się u mnie</a>
 &LOGGED_USER_NAME; — <a href="&LOGGED_USER_LOG_OUT_HREF;" title="wyloguj się">Wyloguj się</a>

Trzeba je dawać odpowiednio w bloki <NOUSER_BLOCK> i <LOGGED_USER_BLOCK>.

W Saharze, w komentarzach Atom opisany jako RSS - to dobrze?

 <a href="&ENTRY_COMMENT_HREF;/atom/">RSS komentarzy</a>


I to w sumie tyle chyba co mnie bolało. Może coś jeszcze mi przyjdzie do głowy.

Dopisałem buga 598 przy okazji poprawek w szablonie, a związanych z tym co napisałem wyżej.

Jeszcze jedna rzecz, która mnie w szablonach denerwuje: naprzemiennie, zależnie od tego co twórcy przyjdzie do głowy, używanie tagów w postaci &TAG; albo <TAG/>, taka zupa różnych postaci. No chyba, że jest jakiś przepis na to, które w jakiej postaci?


Otaczanie kawałków szablonu logowania blokami LOGGED_USER_BLOCK i NOUSER_BLOCK jest z lekka przesadne, bo te bloki powinny otaczać linki do tej strony, ale możemy to potraktować jako perfekcyjną praktykę, czemu nie. :-)

RSS to już po prostu nazwa technologii. Czytałem, że Atom jest lepszy od RSS 2.0… http://kurs.browsehappy.pl/Definicja/RSS#wady

Właśnie co z tagami? Istnieje blok <ENTRY_TAG_NOT_LAST>, </ENTRY_TAG_NOT_LAST>, wiec gdyby dorzucić do tego jeszcze sprawdzanie obecności tagów we wpisie, można by to dodać do listy obowiązkowych bloków szablonu…

Szablony aktualnie niekompletne trzeba podciągnąć do 100%. Autorów szablonów, wypuszczanych po naszych ustaleniach z niepełną pulą ficzerów, powinno się cisnąć na zmiany albo samemu dopisywać brakujące funkcje. IMHO nie powinno się udostępniać w panelu czegoś co nie działa w 100%. Zawsze można stworzyć stronę w Wiki linkującą do reszty szablonów.

BTW, Lemiel - podpisuj się (--~~~~)

--Riddle 23:35, 22 wrz 2007 (CEST)


Właśnie dostałem info, że sparrow dorobił nowe tagi:

<COMMENT_FORM_FORMAT_TEXTILE>
<COMMENT_FORM_FORMAT_TEXTILE_IMG>
<COMMENT_FORM_FORMAT_TEXTILE_LITE>
<COMMENT_FORM_FORMAT_TEXTILE_LITE_IMG>
<COMMENT_FORM_FORMAT_PLAIN>

W sam raz do podawania informacji o tym jakie formatowanie w komentarzach działa – coś czego baardzo brakuje po blogusiach. To też musi być obowiązkowe.

Uwagi dotyczące tego co wypisałem na stronie Wiki?

--Riddle 23:48, 22 wrz 2007 (CEST)