Tlen.pl

Z JoggerWiki
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Komunikator Tlen.pl, polski komunikator internetowy. Jest integralną częścią portalu internetowego o2.pl . Jego protokół komunikacyjny jest zmienioną, zamkniętą kopią protokołu Jabbera.

Komunikator Tlen.pl domyślnie umożliwia komunikację z użytkownikami sieci Tlen.pl jak również Gadu-Gadu. Głównymi jego funkcjami są: prowadzenie rozmów w czasie rzeczywistym, przesyłanie wiadomości, chat, przesyłanie plików, prowadzenie rozmów głosowych, prowadzenie wideokonferencji, wysyłanie SMS .

Rozmowy szyfrowane są dwoma algorytmami: AES oraz RSA.

Interfejs komunikatora jest bardzo elastyczny. Oparty na XMLu, umożliwia użytkownikom wprowadzanie drobnych poprawek, jak również tworzenie własnych dodatków takich jak skiny, style rozmowy, zestawy ikon, czy zestawy dźwięków (bez większej znajomości języka, a dzięki edytorom praktycznie zerowej).

W wersji 4.0 udostępniono rozbudowane API, które umożliwiło programistom rozszerzenie funkcji samego komunikatora. Możliwe stało się napisanie dodatków rozbudowywujących możliwości np. wysyłania SMSów, funkcji archiwum, jak również komunikację z innymi sieciami IM.

Według danych producenta, w sieci komunikatora zarejestrowało się ponad milion użytkowników.

Wraz z tlenowym kontem otrzymujemy skrzynkę pocztową o pojemności 1 GB (1024 MB) w trzech domenach:

  • tlen.pl
  • o2.pl
  • go2.pl

Nazwa komunikatora pochodzi od tlenu - pierwiastka niezbędnego do życia.

Tlen, a Jogger

Błąd przy generowaniu miniatury Nie można zapisać miniatury do miejsca docelowego
Okno ustawień wtyczki Smok

Mimo, iż Tlen jest oparty na Jabberze, stanowi sieć zamkniętą. Aby połączyć się z naszym kontem potrzebujemy wtyczki Smok. Po zainstalowaniu pluginu wchodzimy do okna ustawień i klikamy na XMPP (1). Następnie wypełniamy pola (2), czyli JID oraz (3), czyli nasze hasło. Na końcu klikamy na Zapisz (4) i ponownie uruchamiamy komunikator.

Po rejestracji na stronie głównej joggera, nasz JID zostanie autoryzowany przez joggerowego bota. Ten również poprosi nas o autoryzację.

Dodawanie wpisu

Błąd przy generowaniu miniatury Nie można zapisać miniatury do miejsca docelowego
Okno wysyłania wiadomości

Aby dodać wpis klikamy prawym przyciskiem myszy na nasz nowo utworzony kontakt i wybieramy Wyślij wiadomość. W okienku, które się otworzyło, wpisujemy tytuł wpisu w polu Temat (1) oraz treść wiadomości w polu poniżej (2). Klikamy na przycisk Wyślij (3). Po chwili dostaniemy wiadomość zwrotną, informującą o pojawieniu się wpisu na stronie.

Linki zewnętrzne