Bot: Różnice pomiędzy wersjami

Z JoggerWiki
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
m
(Jak mogę go użyć?)
Linia 3: Linia 3:
  
 
===Jak mogę go użyć?===
 
===Jak mogę go użyć?===
Bot [http://Jogger.pl Jogger.pl] służy do dodawania nowych wpisów do Twojego dziennika, powiadamianiu o komentarzach dodanych do twojego dziennika oraz do dzienników, które śledzisz, a także dodawania komentarzy do śledzonych dzienników.
+
Bot [http://Jogger.pl Jogger.pl] służy do dodawania nowych wpisów do Twojego dziennika, powiadamiania o komentarzach dodanych do twojego dziennika oraz do dzienników, które śledzisz, a także dodawania komentarzy do śledzonych dzienników.
  
 
===Dodawanie nowych wpisów===
 
===Dodawanie nowych wpisów===

Wersja z 19:19, 9 sty 2007

Czym jest joggerowy bot?

Jest tym co najbardziej odróżnia Jogger.pl od innych serwisów umożliwiających blogowanie. Dzięki niemu Twój blog nareszcie do Ciebie przemówi - przez komunikator. Umożliwi Ci on interakcje z Jogger.pl, tak jakby był to zwykły użytkownik sieci Jabber.

Jak mogę go użyć?

Bot Jogger.pl służy do dodawania nowych wpisów do Twojego dziennika, powiadamiania o komentarzach dodanych do twojego dziennika oraz do dzienników, które śledzisz, a także dodawania komentarzy do śledzonych dzienników.

Dodawanie nowych wpisów

Wysłanie do bota wiadomości o dowolnej treści (oprócz tych zawierających specjalne znaczniki, a opisanych poniżej) spowoduje opublikowanie tej wiadomości w Twoim dzienniku, a Ty otrzymasz powiadomienie o jej opublikowaniu.

Jeżeli korzystasz z komunikatora umożliwiającego podanie tematu wiadomości, to wykorzystaj bezpośrednią możliwość nadania tematu dla wpisu. Wpis będzie pełniejszy i bardziej elegancki.

Jeżeli poziom dodania wpisu nie zostanie określony, to wpis zostanie dodany na poziomie domyślnym, określonym w ustawieniach Twojego dziennika w panelu administracyjnym.

Obecnie możliwe jest określenie dodatkowych elementów wpisu za pomocą parametrów umieszczonych w początkowej treści wpisu przesyłanego do bota joggerowego.

Parametry powinny być umieszczone w nawiasach po jednym na linię tekstu, wartości powinny być umieszczone po dwukropku. Wielkość liter nie ma znaczenia.

Po ostatnim parametrze też musi być nowa linia i treść wpisu.

Określanie tytułu wpisu

Należy wybrać jedną z poniższych postaci określania tytułu wpisu:

(tytul:Tytuł wpisu)
(tytuł:Tytuł wpisu)
(temat:Tytuł wpisu)
(subject:Tytuł wpisu)

Określanie kategorii wpisu

Należy wybrać jedną z poniższych postaci określania kategorii, do których ma być przypisany wpis:

(kategoria:ogólne,internet,praca)
(category:ogólne,internet,praca)

Określanie poziomu wpisu

Należy wybrać jedną z poniższych postaci określania poziomu, na którym ma być widoczny dodany wpis - cyfra 1 oznacza w tym wypadku poziom 1:

(poziom:1)
(level:1)

Działa również stary sposób określania poziomu wpisu - jeżeli treść swojego nowego wpisu poprzedzisz znacznikiem <LEVELx>, gdzie x to pewna liczba, to bot joggerowy doda Twój nowy wpis z odpowiednim poziomem dostępu.

Określanie tagów wpisu

Tagi, inaczej słowa kluczowe, służą do opisania treści wpisu. Poniższy przykład przedstawia sposób określania tagów dla wpisu:

(tag:internet,jogger,bot)

Określanie URI dla trackbacków

Poniższy przykład przedstawia sposób określania URI dla powiadamianych wpisów na innych blogach o odnoszeniu się do nich w aktualnym wpisie (trackbacków):

(trackback:http://joggerpl2.jogger.pl/2006/10/25/trackback-ustawienia/trackback/)

Aby trackback zadziałał konieczne jest umieszczenie w treści wpisu odnośnika do powiadamianego bloga - zabezpieczenie antyspamowe.

Sterowanie dostępnością komentarzy do wpisu

Włączanie możliwości komentowania wpisu dla wszystkich

Należy wybrać jedną z poniższych postaci włączania możliwości komentowania wpisu dla wszystkich:

(komentarze:0)
(komentarze:tak)
(komentarze:yes)
(komentarze:włącz)
(komentarze:wlacz)
(komentarze:on)
(comments:0)
(comments:tak)
(comments:yes)
(comments:włącz)
(comments:wlacz)
(comments:on)
Włączanie możliwości komentowania wpisu dla użytkowników Joggera

Należy wybrać jedną z poniższych postaci włączania możliwości komentowania wpisu dla zalogowanych użytkowników Joggera:

(komentarze:1)
(komentarze:jogger)
(comments:1)
(comments:jogger)
Wyłączanie możliwości komentowania wpisu

Należy wybrać jedną z poniższych postaci wyłączania możliwości komentowania wpisu:

(komentarze:2)
(komentarze:nie)
(komentarze:no)
(komentarze:wyłącz)
(komentarze:wylacz)
(komentarze:off)
(comments:2)
(comments:nie)
(comments:no)
(comments:wyłącz)
(comments:wylacz)
(comments:off)

Sterowanie pracą Tidy

HTML Tidy to walidator/poprawiacz kodu HTML.

Wyłączanie procesowania wpisu przez Tidy

Należy wybrać jedną z poniższych postaci wyłączania procesowania wpisu:

(tidy:0)
(tidy:nie)
(tidy:no)
(tidy:wyłącz)
(tidy:wylacz)
(tidy:off)
Włączanie procesowania wpisu przez Tidy

Należy wybrać jedną z poniższych postaci włączania procesowania wpisu:

(tidy:0)
(tidy:tak)
(tidy:yes)
(tidy:włącz)
(tidy:wlacz)
(tidy:on)

Dzielenie wpisu

Możesz dodawać wpisy tak, aby na stronie głównej Joggera i twojego dziennika widoczny był tylko określony przez Ciebie początek (nagłówek) wpisu. Całość wpisu w zależności od Twojego szablonu może być widoczna na stronie głównej twojego dziennika lub tylko na stronie konkretnego wpisu.

Znacznik <EXCERPT> umieszczony w treści wpisu spowoduje, że treść umieszczona po nim będzie niewidoczna na stronie głównej Joggera i/lub twojego dziennika. Zamiast niej będzie widoczny odnośnik opisany jako Czytaj dalej...

Ponadto na głównej stronie Joggera w całości widoczne są tylko wpisy nieprzekraczające 4096 znaków, pozostała część wpisu jest automatycznie ucinana i również dodawany jest odnośnik opisany jako Czytaj dalej...

Komentowanie wpisów

Jeżeli śledzisz jakiś wpis, to dostajesz powiadomienia o nowych komentarzach do tego wpisu. W treści takiego powiadomienia jest zawarty numer poprzedzony znaczkiem krzyżyka (hasza) #. Ten numer to numer wpisu na Joggerze. W niektórych dziennikach, w zależności od szablonu jaki zastosował jego właściciel, jest widoczny bezpośrednio lub w treści trwałego odnośnika (permalinku).

Napisanie do bota wiadomości rozpoczynającej się takim numerem z krzyżykiem i oddzielonej spacją od niego treści komentarza spowoduje dodanie komentarza do wpisu o tym numerze.

Przykład:

#999999 Treść komentarza

Generowanie nowego hasła

Wysłanie do bota wiadomości o treści <PASS> spowoduje, że w odpowiedzi uzyskasz nowe hasło do swojego konta na na Jogger.pl.

Uwaga użytkownicy GMail!

Cenna informacja dla posiadaczy jabbera m.in na GMailu - jeśli nie dostajesz powiadomień od Joggera, ustaw w Panelu sterowania rodzaj przychodzących wiadomości na Rozmowa. Powiadomienia dochodzą jedynie gdy jesteś zalogowany.

Ten artykuł jest jednie wstępem i wymaga uzupełnienia. Jeżeli jesteś w stanie - postaraj się go uzupełnić.