Faq

Z JoggerWiki
Wersja z dnia 17:44, 17 sty 2007 autorstwa Lemiel (dyskusja | edycje) (Przykłady użycia starego formatu adresów)

Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Informacje ogólne

Co to jest Jogger?

Jogger jest to internetowy dziennik (blog), oparty o jabbera.

Co to jest JID?

Każdy użytkownik Jabbera posiada swój JabberID (w skrócie: JID) przypominający adres e-mail – na przykład: nazwa@jabberpl.org.

Co to jest Jabber?

Jabber jest otwartym protokołem XML służącym do wymiany wiadomości w czasie rzeczywistym między dwoma punktami w Internecie. Podstawowym rdzeniem technologii Jabber jest asynchroniczna, rozbudowywująca się platforma natychmiastowych wiadomości oraz sieć IM (natychmiastowych wiadomości), która oferuje takie same możliwości jak systemy AIM, ICQ, GG, MSN i Yahoo. (JabberPl)

Czy Jogger jest płatny?

Tak i nie. Zasadniczo Jogger jest systemem bezpłatnym, jednak ze względu na konieczność zbiórki pieniędzy na utrzymanie oraz modernizację serwera, konieczne jest dokonanie jednorazowej płatności (w wysokości 3,66zł z VAT) SMS-em przy rejestracji.

Skąd pochodzi Jogger?

Oryginalny Jogger jest na licencji GPL i jest udostępniony w repozytorium na JabberStudio. JoggerPL został oparty na tym pomyśle. Jest to w tej chwili jedyna rzecz, która je łączy.

Jakie funkcje ma polski Jogger?

  • Panel sterowania z dostępem na hasło.
  • Schematy - możliwość zmiany wyglądu dziennika poprzez wybór tematu lub utworzenie własnego.
  • Komentarze - dodana możliwość komentowania wpisów w blogu.
  • Powiadamianie - informacja o nowym komentarzu do naszego wpisu, o nowych wpisach pojawiających się na innych śledzonych joggerach oraz o śledzonych wątkach. Przesyłana jest bezpośrednio do komunikatora.
  • Domeny - użytkownik może sobie utworzyć łatwą do zapamiętania domenę typu http://moja_nazwa.jogger.pl lub też użyć własnej domeny typu http://blog.mojadomena.pl (zewnętrzne domeny).
  • Przekierowania z różnych adresów na jednego joga.
  • Edycja wpisów i komentarzy.
  • Blokowanie IP.
  • Export do XML.
  • Emotikony.
  • Poziom wiadomości - ukryte 8 poziomów wpisów, które są widoczne dopiero po zalogowaniu.
  • Przystosowanie do różnych wersji językowych.
  • System odnośników - znacznie usprawniony w stosunku do oryginału, zrobiony dla potrzeb plików RSS.

Kto jest autorem polskiego joggera?

Autorem polskiej wersji joggera jest Sparrow, który jest również odpowiedzialny za liczne modyfikacje, ulepszenia kodu itp.

Jak zacząć?

Na początku będzie Ci potrzebne konto Jabbera. Spis polskich serwerów znajdziesz na JabberPL.org. Na stronie serwera który wybierzesz znajdziesz dokładniejsze informacje jak założyć konto.

Jak zacząć przygodę z Joggerem?

Aby rozpocząć przygodę z Joggerem należy do swojej listy kontaktów dopisać dowolny adres w formacie TWÓJ_NICK@jogger.pl. np. zosia@jogger.pl. Zostaniemy poinformowanie, że rejestracja jest możliwa jedynie na stronie http://jogger.pl/register/. Wchodzimy i pokazuje się strona rejestracji. Wymaga ona jedynie podania swojego JIDa (w formacie nick@serwer) i domene pod jaką będzie dostępny nasz jogg. W moim wypadku wygląda to następująco:

Błąd przy generowaniu miniatury Nie można zapisać miniatury do miejsca docelowego

Link potwierdzający dostaniemy go od Bota. Po włączeniu wyświetli się nam komunikat z linkiem do naszego bloga i nowym hasłem, które możemy zmienić w Panelu Sterowania.

Jak zalogować się do Panelu Sterowania?

Aby zalogować się do Panelu Sterowania wystarczy odnaleźć na stronie głównej joggera menu po prawej stronie. Menu jest białe z turkosowimi nagłówkami. Tam w pozycji Logowanie wystarczy wpisać jako login swój JID i Hasło.

Błąd przy generowaniu miniatury Nie można zapisać miniatury do miejsca docelowego

Po zalogowaniu się możemy spokojnie przechodzić do naszego panelu sterowania np. z takiego linka: https://login.jogger.pl/

Skąd wziąć hasło?

Wyślij do joggera wiadomość o treści: <PASS>. Otrzymasz z powrotem losowo wygenerowane hasło, dzięki któremu będziesz mógł się zalogować do Panelu Sterowania.

UWAGA! Wiadomości wysyłamy poprzez Okno rozmowy lub Wyślij Wiadomość, w zależności od posiadanego komunikatora.

Przykład wysyłania wiadomości o treści <PASS> z komunikatora Konnekt:
Błąd przy generowaniu miniatury Nie można zapisać miniatury do miejsca docelowego

Inne

Tytuł wpisu

Pamiętaj o dodaniu tytułu do swojego wpisu! Nie jest to obowiązkowe, ale zalecane. Aby to zrobić, wyślij wpis jako wiadomość, podając tytuł jako temat. Niestety nie wszyscy klienci Jabbera posiadają taką możliwość.

Znaczniki HTML

Jogger nie posiada specjalnych ograniczeń co do stosowania znaczników (X)HTML. Jednak należy zwrócić uwagę, że tylko te najprostsze trafią na stronę główną Joggera. Proszę również dbać o to, by stosowane tagi były poprawne (zwłaszcza jeśli chodzi o zamykanie) i odpowiednie dla wersji języka zadeklarowanej w szablonie.

Zastosowanie Joggera

Joggera można wykorzystać jako ChangeLog w swoim projekcie, jako stronę informacyjną i na wiele innych sposobów — to, czym będzie Twój jogger zależy tylko i wyłącznie od Ciebie.

Kodowanie

Obowiązującym kodowaniem znaków dla Jabbera jest UTF-8, jeżeli Twój klient działa w innym standardzie (np. WPKontakt) nie używaj polskich znaków...

Strona główna joggera

Tutaj pokażę Wam, z czego mniej więcej składa się strona główna joggera:

  1. Menu - tutaj są umieszczone linki do najważniejszych informacji o joggerze,
  2. Nowe Dzienniki - w tej pozycji możemy zobaczyć kto ostatnio założył sobie joggera,
  3. Statystyki - ogólne statystyki joggera,
  4. Logowanie - tutaj logujemy się do Panelu Sterowania,
  5. "Wstęp" - słowo wstępu od autora (Sparrow'a),
  6. Przyklejone Wpisy - tutaj Sparrow umieszcza ważne informacje dotyczące Jabbera, Joggera i innych ciekawych rzeczy ;). Tylko on może tam coś załączyć.
  7. Ostatnio dodane wpisy - w tym miejscu wyświetlane są ostatnio dodane notki joggerowców,
  8. Stopka - stopka ;)

Uwaga! Jogger to nie jest forum, główna strona nie służy do dyskusji pomiędzy użytkownikami.

RSS

Swój prywatny dziennik możesz łatwo udostępniać innym przy pomocy plików w formacie RSS. Format RSS 1.0 rozpowszechniania używanym przez usługi news-owe oraz serwisy internetowe na całym świecie. W pliku RSS zawarte są aktualne nagłówki wpisów (tytuły) oraz odnośniki do dziennika.

Do adresu podstawowego (tag RSS) można dodać różne parametry, pozwalające na konfigurację dodatkowych związanych z nim opcji. Wszystkie podawane są po adresie joggera (np. http://sparrow.jogger.pl/rss).

/rss/                            same tematy wpisów, domyślna liczba
/rss/liczba_wpisow               same tematy wpisów, ustalona liczba
/rss/content/liczba_wpisow       całe wpisy, tekstowo, ustalona liczba
/rss/short/liczba_wpisow         skróty wpisów, tekstowo, ustalona liczba
/rss/content/html/liczba_wpisow  całe wpisy, w formacie html, ustalona liczba
/rss/short/html/liczba_wpisow    skróty wpisów, w formacie html, ustalona liczba

Stary format adresów

Przykład używa starego formatu adresu rss, jeśli prowadzisz kilka joggów z jednego konta, używaj koniecznie nowego formatu!

Aby otrzymać listę ostatnich wpisów wystarczy przesłać do skryptu syndication.php parametru "jid" swój jabberowy adres (Jabber ID).

Źródłowy URL realizujący to zadanie wygląda następująco:

http://jogger.pl/syndication.php?count=10&jid=janek@jabberPL.org

Aby dodać do wyników pole <description> zawierające pełne wpisy, należy dołączyć parametr "desc=1" np.:

http://jogger.pl/syndication.php?count=10&jid=janek@jabberPL.org&desc=1

Aby wszystkie wpisy posiadały formatowanie w HTML-u należy dodać jeszcze parametr "html=1" np.

http://jogger.pl/syndication.php?count=10&jid=janek@jabberPL.org&desc=1&html=1

Poziomy

Dzięki tej opcji możemy ustalić "prywatność" naszych wpisów. Poziom oznaczamy cyferkami od 0 do 11.

  • 0 - oznacza że nasze wpisy mają domyślny poziom, i będą wyświetlane na stronie głównej joggera oraz będą widoczne (na naszym joggerze) dla każdego odwiedzającego,
  • 1 - oznacza że dane wpisy będą nie widoczne na stronie głównej joggera, ale będą widoczne tylko na naszym joggerze,
  • 2 - oznacza że dane wpisy będą widoczne tylko dla zalogowanych użytkowników,
  • 3+ - oznacza że dane wpisy nie będą widoczne na stronie głównej joggera. Również na naszej prywatnej stronie joggera będzie niewidoczny, dopiero po zalogowaniu się dana osoba będzie mogła obejrzeć i skomentować wpisy.

Poziomy możemy ustalać na kilka sposobów, oto przykłady:

  • Poprzez wybranie w Panelu Konfiguracyjnym pozycji Ustawień i tam wybrać Standardowy poziom nowych wpisów, wtedy każdy wpis będzie na takim poziomie na jaki ustalimy,
  • Poprzez wybranie w Panelu Konfiguracyjnym pozycji Dodaj wpis, czyli podczas wpisywania notki z przeglądarki możemy ustalić konkretny poziom dla aktualnie wpisywanej notki,
  • Poprzez wybranie w Panelu Konfiguracyjnym pozycji Edycja wpisów, tutaj możemy ustalić poziom dla istniejącej już notki,
  • Poprzez komunikator w którym piszemy notki, tzn. wystarczy przed tekstem wpisać <level*> gdzie * oznacza numer poziomu,

Mamy również możliwość ustawienia ewentualnych użytkowników, którzy będą mogli czytać nasze wpisy na wyższych, przydzielonych im poziomach. Możemy to ustawić w Panelu Konfiguracyjnym w pozycji Poziomy:

  • "Użytkownik posiadający joggera" - tutaj wpisujemy JID'a osoby, która ma mieć dostęp do wyższego poziomu. Osoba ta musi posiadać własnego joggera. Wtedy wchodząc na naszego joggera, nie musi się nigdzie logować, od razu widzi notki na "poziomie" ;)
  • "Użytkownik spoza joggera" - tutaj wpisujemy nazwę użytkownika (dowolnego) i hasło oraz ustalamy poziom. Osoba ta dopiero po zalogowaniu się ma możliwość przeczytania notki z ustalonym poziomem,

Pliki

Jogger daje nam możliwość wgrywania plików (do 1 MB), które potem możemy wykorzystać np. w naszym szablonie.