Jabber

Z JoggerWiki
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Jabber to otwarty, oparty na XML protokoły komunikacyjne w czasie rzeczywistym oraz powiadamiania o obecności.

Podstawowym zastosowaniem tej technologii są systemy natychmiastowej komunikacji, czyli między innymi komunikatory internetowe. Słowem Jabber określa się również sieć, w której działają komunikatory wykorzystujące ten protokół. W Jabberze istnieje możliwość komunikacji z innymi protokołami: Gadu-Gadu, Tlen.pl, ICQ czy MSN Messenger itp. za pomocą transportów.

Jabber nie musi być wykorzystywany jedynie do komunikacji między użytkownikami. Przykładami innych zastosowań tej technologii są blog Jogger czy agent dający dostęp do Wikipedii z poziomu komunikatora (wiki @ jabber . autocom . pl).


Cechy Jabbera

Jabber posiada kilka cech wyróżniających go spośród sieci takich jak Gadu-Gadu, Tlen.pl, ICQ czy MSN Messenger:

  • otwartość - protokół Jabbera jest darmowy i publicznie dostępny. Istnieje wiele implemetacji klientów, serwerów i bibliotek programistycznych będących oprogramowaniem otwartym,
  • decentralizacja - w Internecie dostępnych jest wiele serwerów Jabbera, każdy może taki serwer uruchomić na użytek własny lub publiczny. Serwery tworzą wspólnie jedną wielką sieć IM (z wyjątkiem zamkniętych sieci korporacyjnych).
  • bezpieczeństwo - każdy serwer Jabbera może być oddzielony od publicznej sieci Jabbera, wiele implementacji serwera używa SSL do komunikacji klient-serwer, część klientów wspiera PGP/GPG do szyfrowania transmisji, mocne zabezpieczenia oparte o SASL są w fazie projektowania.
  • transporty - zainstalowane na serwerze pozwalają korzystać z różnorakich usług (jak np. komunikacja z innymi sieciami IM, wysyłanie i odbiór poczty). Od wtyczek do komunikatorów odróżnia je to, iż znajdują się na serwerze Jabbera, co umożliwia korzystanie z nich bez względu na to przy pomocy jakiego klienta użytkownik się łączy.

Protokoły pochodne

Na podstawie protokołu używanego przez Jabbera tworzony jest otwarty, ogólnodostępny protokół XMPP, oparty o język XML, którego standaryzacją zajmuje się organizacja IETF. Istnieje wiele darmowych implementacji aplikacji wykorzystujących protokół Jabbera, najważniejszą z nich jest udostępniany na zasadach licencji GPL serwer jabberd.

Protokół pochodny od Jabbera został wykorzystany w polskim Komunikatorze Tlen.pl, natomiast Spik jest w pełni zgodny z Jabberem. Do Jabbera powstało już wiele klientów oraz wtyczek dla różnych programów.

Klienty Jabbera

AmigaOS

Na systemach AmigaOS oraz MorphOS można używać m. in.:

UNIX

Na systemach uniksowych można używać m. in.:

Windows

Pod Microsoft Windows można używać m. in.:

Serwery Jabbera

Sieć Jabbera umożliwia stawianie własnych serwerów dzięki czemu możliwe jest istnienie np. serwerów narodowych, czy też własnych, wewnętrznych serwerów korporacyjnych. Serwery umożliwiają wzajemną komunikację między swoimi użytkownikami.

W tej chwili w Polsce działa wiele takich serwerów. Niektóre z publicznych polskich serwerów Jabbera to:

Linki zewnętrzne