Faq

Z JoggerWiki
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Informacje ogólne

Co to jest Jogger?

Jogger jest to internetowy dziennik (blog), oparty o jabbera.

Co to jest JID?

Każdy użytkownik Jabbera posiada swój JabberID (w skrócie: JID) przypominający adres e-mail – na przykład: nazwa@jabberpl.org.

Co to jest Jabber?

Jabber jest otwartym protokołem XML służącym do wymiany wiadomości w czasie rzeczywistym między dwoma punktami w Internecie. Podstawowym rdzeniem technologii Jabber jest asynchroniczna, rozbudowywująca się platforma natychmiastowych wiadomości oraz sieć IM (natychmiastowych wiadomości), która oferuje takie same możliwości jak systemy AIM, ICQ, GG, MSN i Yahoo. (JabberPl)

Czy Jogger jest płatny?

Tak i nie. Zasadniczo Jogger jest systemem bezpłatnym, jednak ze względu na konieczność zbiórki pieniędzy na utrzymanie oraz modernizację serwera, konieczne jest dokonanie jednorazowej płatności (w wysokości 3,66zł z VAT) SMS-em przy rejestracji.

Skąd pochodzi Jogger?

Oryginalny Jogger jest na licencji GPL i jest udostępniony w repozytorium na JabberStudio. JoggerPL został oparty na tym pomyśle. Jest to w tej chwili jedyna rzecz, która je łączy.

Jakie funkcje ma polski Jogger?

 • Panel administracyjny z dostępem na hasło.
 • Schematy - możliwość zmiany wyglądu dziennika poprzez wybór tematu lub utworzenie własnego.
 • Komentarze - dodana możliwość komentowania wpisów w blogu.
 • Powiadamianie - informacja o nowym komentarzu do naszego wpisu, o nowych wpisach pojawiających się na innych śledzonych joggerach oraz o śledzonych wątkach. Przesyłana jest bezpośrednio do komunikatora.
 • Domeny - użytkownik może sobie utworzyć łatwą do zapamiętania domenę typu http://moja_nazwa.jogger.pl lub też użyć własnej domeny typu http://blog.mojadomena.pl (zewnętrzne domeny).
 • Przekierowania z różnych adresów na jednego joga.
 • Edycja wpisów i komentarzy.
 • Blokowanie IP.
 • Export do XML.
 • Emotikony.
 • Poziom wiadomości - ukryte 8 poziomów wpisów, które są widoczne dopiero po zalogowaniu.
 • Przystosowanie do różnych wersji językowych.
 • System odnośników - znacznie usprawniony w stosunku do oryginału, zrobiony dla potrzeb plików RSS.

Kto jest autorem polskiego joggera?

Autorem polskiej wersji joggera jest Sparrow, który jest również odpowiedzialny za liczne modyfikacje, ulepszenia kodu itp.

Jak zacząć?

Na początku będzie Ci potrzebne konto Jabbera. Spis polskich serwerów znajdziesz na JabberPL.org. Na stronie serwera który wybierzesz znajdziesz dokładniejsze informacje jak założyć konto.

Jak zacząć przygodę z Joggerem?

Aby rozpocząć przygodę z Joggerem należy do swojej listy kontaktów dopisać dowolny adres w formacie TWÓJ_NICK@jogger.pl. np. zosia@jogger.pl. Zostaniemy poinformowanie, że rejestracja jest możliwa jedynie na stronie http://jogger.pl/register/. Wchodzimy i pokazuje się strona rejestracji. Wymaga ona jedynie podania swojego JIDa (w formacie nick@serwer) i domene pod jaką będzie dostępny nasz jogg. W moim wypadku wygląda to następująco:

Błąd przy generowaniu miniatury Nie można zapisać miniatury do miejsca docelowego

Link potwierdzający dostaniemy go od Bota. Po włączeniu wyświetli się nam komunikat z linkiem do naszego bloga i nowym hasłem, które możemy zmienić w Panelu administracyjnym.

Przez 7 dni od utworzenia konto jest w trybie demonstracyjnym. Jeżeli nie zostanie wysłany sms rejestracyjny i wprowadzony do systemu joggera kod otrzymany zwrotnym smsem, to po upływie tych 7 dni Twój jogger zostanie skasowany.

Do momentu wprowadzenia kodu potwierdzającego rejestrację nie ma możliwości publikowania wpisów na poziomie 0.

Jak zalogować się do Panelu Administracyjnego?

Aby zalogować się do Panelu Administracyjnego (oraz całego systemu Joggera) wystarczy odnaleźć na stronie głównej joggera menu po prawej stronie. Menu jest białe z turkusowymi nagłówkami. Tam w pozycji Logowanie wystarczy wpisać jako login swój JID i Hasło.

Zalogować można się również na stronie https://login.jogger.pl/login/

Dodatkowe dwa checkboxy widoczne przy polach z danymi do logowania

 • Dołącz do poprzedniej sesji
 • Zapamiętaj sesję

umożliwiają odzyskanie i użycie SIDa (Session Identifier) używanego w trakcie stanu poprzedniego zalogowania do Joggera oraz jego zapamiętanie w ciasteczku.

Można również wpisać nazwę konta na joggerze zamiast JIDa - w przypadku posiadania kilku kont łatwiej rozróżnić, na które konto ma się odbyć logowanie.

Błąd przy generowaniu miniatury Nie można zapisać miniatury do miejsca docelowego

Po zalogowaniu się możemy spokojnie przechodzić do naszego panelu administracyjnego np. z takiego linka: https://login.jogger.pl/

Za pomocą odnośnika https://login.jogger.pl/logout/ następuje wylogowanie z joggera.

Skąd wziąć hasło?

Wyślij do joggera wiadomość o treści: <PASS>. Otrzymasz z powrotem losowo wygenerowane hasło, dzięki któremu będziesz mógł się zalogować do Panelu administracyjnego.

UWAGA! Wiadomości wysyłamy poprzez Okno rozmowy lub Wyślij Wiadomość, w zależności od posiadanego komunikatora.

Przykład wysyłania wiadomości o treści <PASS> z komunikatora Konnekt:
Błąd przy generowaniu miniatury Nie można zapisać miniatury do miejsca docelowego

Inne

Tytuł wpisu

Pamiętaj o dodaniu tytułu do swojego wpisu! Nie jest to obowiązkowe, ale zalecane. Aby to zrobić, wyślij wpis jako wiadomość, podając tytuł jako temat. Niestety nie wszystkie klienty Jabbera posiadają taką możliwość.

Liczba wyświetlanych wpisów

Maksymalnie wyświetlonych może być jednorazowo 50 wpisów. Jeżeli dany miesiąc, kategoria zawiera więcej wpisów niż 50 lub określono w opcji Liczba wpisów na stronie na liście opcji Ogólne w panelu administracyjnym, to aby je wyświetlić niezbędne będzie użycie tagów PAGE_PREV_HREF i PAGE_NEXT_HREF umożliwiających przejście do kolejnej lub poprzednie porcji wpisów.

Typ archiwum

Jogger umożliwia stosowania dwóch typów podziału archiwalnych wpisów, podzielonych według miesięcy danego roku lub według ilości wpisów. Typ archiwum ustawia się opcją Rodzaj archiwum w liście opcji Ogólne.

Znaczniki HTML

Jogger nie posiada specjalnych ograniczeń co do stosowania znaczników (X)HTML. Jednak należy zwrócić uwagę, że tylko te najprostsze trafią na stronę główną Joggera. Proszę również dbać o to, by stosowane tagi były poprawne (zwłaszcza jeśli chodzi o zamykanie) i odpowiednie dla wersji języka zadeklarowanej w szablonie.

Tidy

Jogger umożliwia użycie programu HTML Tidy do poprawiania błędów w składni znaczników (X)HTML. Włącza się to opcją Automatycznie popraw błędy html/xhtml w na liście opcji Ogólne.

Textile

Jogger umożliwia użycie składni Textile do formatowania wpisów i komentarzy do Twojego dziennika. Sposób formatowania wpisów przełącza się opcją w panelu administracyjnym Formatowanie nowych wpisów na liście Ogólne, a komentarzy opcją Formatowanie komentarzy niżej na tej samej liście opcji.

Zastosowanie Joggera

Joggera można wykorzystać jako ChangeLog w swoim projekcie, jako stronę informacyjną i na wiele innych sposobów — to, czym będzie Twój jogger zależy tylko i wyłącznie od Ciebie.

Kodowanie

Obowiązującym kodowaniem znaków dla Jabbera jest UTF-8, jeżeli Twój klient działa w innym standardzie (np. WPKontakt) nie używaj polskich znaków...

Strona główna joggera

Tutaj pokażę Wam, z czego mniej więcej składa się strona główna joggera:

 1. Menu - tutaj są umieszczone linki do najważniejszych informacji o joggerze,
 2. Nowe Dzienniki - w tej pozycji możemy zobaczyć kto ostatnio założył sobie joggera,
 3. Statystyki - ogólne statystyki joggera,
 4. Logowanie - tutaj logujemy się do Panelu administracyjnego,
 5. "Wstęp" - słowo wstępu od autora (Sparrow'a),
 6. Przyklejone Wpisy - tutaj Sparrow umieszcza ważne informacje dotyczące Jabbera, Joggera i innych ciekawych rzeczy ;). Tylko on może tam coś załączyć.
 7. Ostatnio dodane wpisy - w tym miejscu wyświetlane są ostatnio dodane notki joggerowców,
 8. Stopka - stopka ;)

Uwaga! Jogger to nie jest forum, główna strona nie służy do dyskusji pomiędzy użytkownikami.

RSS i Atom

Jogger udostępnia kanały RSS 2.0 i Atom dla wpisów i komentarzy. Więcej na stronie RSS i Atom.

Poziomy

Dzięki tej opcji możemy ustalić "prywatność" naszych wpisów. Poziom oznaczamy cyferkami od 0 do 11.

 • 0 - oznacza że nasze wpisy mają domyślny poziom, i będą wyświetlane na stronie głównej joggera oraz będą widoczne (na naszym joggerze) dla każdego odwiedzającego,
 • 1 - oznacza że dane wpisy będą nie widoczne na stronie głównej joggera, ale będą widoczne tylko na naszym joggerze,
 • 2 - oznacza że dane wpisy będą widoczne tylko dla zalogowanych użytkowników,
 • 3+ - oznacza że dane wpisy nie będą widoczne na stronie głównej joggera. Również na naszej prywatnej stronie joggera będzie niewidoczny, dopiero po zalogowaniu się dana osoba będzie mogła obejrzeć i skomentować wpisy.

Poziomy możemy ustalać na kilka sposobów, oto przykłady:

 • Poprzez wybranie w Panelu Administracyjnym pozycji Ustawień i tam wybrać Standardowy poziom nowych wpisów, wtedy każdy wpis będzie na takim poziomie na jaki ustalimy,
 • Poprzez wybranie w Panelu Administracyjnym pozycji Dodaj wpis, czyli podczas wpisywania notki z przeglądarki możemy ustalić konkretny poziom dla aktualnie wpisywanej notki,
 • Poprzez wybranie w Panelu Administracyjnym pozycji Edycja wpisów, tutaj możemy ustalić poziom dla istniejącej już notki,
 • Poprzez komunikator, w którym piszemy notki, tzn. wystarczy przed tekstem wpisać <level*>, gdzie * oznacza numer poziomu,
 • Poprzez komunikator, w którym piszemy notki, z wykorzystaniem nowych komend dla bota, na przykład (poziom:*) lub (level:*) gdzie * oznacza numer poziomu.

Mamy również możliwość ustawienia ewentualnych użytkowników, którzy będą mogli czytać nasze wpisy na wyższych, przydzielonych im poziomach. Możemy to ustawić w Panelu Administracyjnym w pozycji Poziomy:

 • "Użytkownik posiadający joggera" - tutaj wpisujemy JID'a osoby, która ma mieć dostęp do wyższego poziomu. Osoba ta musi posiadać własnego joggera. Wtedy wchodząc na naszego joggera, nie musi się nigdzie logować, od razu widzi notki na "poziomie" ;)
 • "Użytkownik spoza joggera" - tutaj wpisujemy nazwę użytkownika (dowolnego) i hasło oraz ustalamy poziom. Osoba ta dopiero po zalogowaniu się ma możliwość przeczytania notki z ustalonym poziomem,

Wpisy krótsze niż 200 znaków (około 3 linijki pisma ręcznego na stronie A4) zostają automatycznie przenoszone z poziomu 0 na 1. Mechanizm ma na celu walkę ze spamem, pojawiającym się na stronie głównej Joggera.

W celu umieszczenia takich wpisów na poziomie 0 niezbędna jest ich ponowna edycja, ręczna zmiana poziomu na zerowy i zapisanie zmian. Po wykonaniu wszystkich tych operacji wpis pojawi się na stronie głównej.

Pliki

Jogger daje nam możliwość wgrywania plików (łączna ich wielkość to 1 MB), które potem możemy wykorzystać np. w naszym szablonie.

Blokowanie IP

Jogger umożliwia zablokowanie dostępu do Twojego joggera przez zablokowanie adresu IP niesfornego gościa lub użytkownika. Można to wykonać w panelu administracyjnym opcją Komentarze lub bezpośrednio z Twojego dziennika, jeżeli w szablonie występuje tag ADMIN_COMMENT_BLOCKIP_HREF

Fortunki

W opisie bota joggerowego mogą być wyświetlane fortunki. Pochodzą one z zasobów dystrybucji PLD: http://ftp.pld-linux.org/pool/f/fortunes-pl/ lub ftp://ftp.pld-linux.org/pool/f/fortunes-pl/

Favikonki

W pasku przeglądarki i w Zakładkach/Ulubionych

Favikonki w pasku adresu przeglądarki i w Zakładkach/Ulubionych będą się pojawiały, jeżeli:

 1. Będzie istniał plik: favicon.png, favicon.gif, favicon.jpg lub favicon.ico w katalogu /files/ Twojego joggera. Dodaje się go w panelu administracyjnym w opcji Pliki. Maksymalna wielkość favikonki to 32x32 piksele.
 2. W szablonie, części <head> będzie wpis typu jak poniżej.

Przykład dla pliku w formacie .ICO:

<link rel="shortcut icon" href="/files/favicon.ico" type="image/x-icon" />

Przykład dla pliku w formacie .PNG:

<link rel="shortcut icon" href="/files/favicon.png" type="image/png" />

Na stronie z komentarzami

Na stronie z komentarzami favikonki komentujących będą widoczne przy komentarzu, jeżeli w odpowiednim (wybranym) miejscu szablonu będzie tag COMMENT_FAVICON. Można również użyć kolejnych, opisanych tam tagów do obsługi favikonek.

Ten tag można umieścić na przykład w takiej kolejności:

&COMMENT_NUMBER;. &COMMENT_FAVICON; &COMMENT_NICK;

Komentowanie przez bota

Joggerowy bot umożliwia komentowanie wpisów. Więcej informacji tu: Komentowanie wpisów.


Ten artykuł jest jednie wstępem i wymaga uzupełnienia. Jeżeli jesteś w stanie - postaraj się go uzupełnić.