ICQ

Z JoggerWiki
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

ICQ – pierwszy komunikator internetowy wyprodukowany w listopadzie 1996 roku przez izraelską firmę Mirabilis. Jest to narzędzie pozwalające na bezpośredni kontakt z innymi użytkownikami tej usługi. Nazwa ICQ jest swoistą grą słów – pochodzi od wyrażenia "I Seek You" (dosłownie Szukam Cię).

Historia

Firma Mirabilis została założona w lipcu 1996 roku przez czwórkę młodych ludzi: Yairiego Goldfingera, Arika Vardiego, Sefi Vigisera i Amnona Amira. Chcieli stworzyć nową formę komunikacji internetowej – coś pomiędzy listą mailingową i IRC-em. Ich obserwacje doprowadziły do prostych wniosków – liczba użytkowników Internetu rośnie w coraz szybszym tempie. Są podłączeni do Internetu, ale brakuje sieci, która umożliwiała by im łatwą oraz darmową (płaci się tylko za połączenie do Internetu) komunikację z innymi – w czasie rzeczywistym i z każdego miejsca na ziemi. W listopadzie 1996 roku, zaledwie cztery miesiące po rozpoczęciu swej działalności, firma Mirablis wypuściła pierwszą wersję komunikatora ICQ. Początki były oczywiście skromne – kilkaset zarejestrowanych użytkowników i nadzieja, że setki zamienią się wkrótce w tysiące. Było to całkiem realne – bowiem każdy użytkownik zachęcał swoich przyjaciół (tylko po to, żeby z nim porozmawiać, bez żadnych korzyści majątkowych) do ściągnięcia programu. Utworzyło to swoistą reakcję łańcuchową. ICQ zostało błyskawicznie umieszczone na popularnych serwisach z plikami – m.in. na tucows.com. W roku 1997 miały miejsce 2 rekordy. Są one niczym, w porównaniu z dzisiejszą sytuacją, ale na ówczesne czasy były czymś przełomowym. W maju został zarejestrowany 850 000. użytkownik, a w lipcu zanotowano ponad 100 000 użytkowników online (jednocześnie dostępnych). Ponadto, w tym samym roku uruchomione zostały czaty; doszła także możliwość wskazania swoich zainteresowań w katalogu publicznym, w celu łatwiejszego poznania innych ludzi. Wkrótce zostały także rozpoczęte prace nad klientami na inne systemy operacyjne – m.in. na Linuksa i Solarisa.

Zasada działania

Usługa składa się z serwera pod adresem icq.mirabilis.com oraz klienta, oba elementy systemu komunikują się za pomocą protokołu UDP. Aby skontaktować się z kimś, wystarczy wysłać wiadomość. Możemy również taką osobę poprosić o autoryzację by dodać ją do listy kontaktowej – dzięki temu tworzymy swoją internetową grupę znajomych. Każda osoba przy rejestracji dostaje swój jedyny i niepowtarzalny numer identyfikacyjny (UIN – Universal Internet Number). Liczba aktywnych kont ICQ przekracza 150 mln, aczkolwiek jej szybki wzrost został zahamowany przez pojawienie się konkurencyjnych produktów, przede wszystkim AIM (AOL) i MSN Messenger (Microsoft).

Możliwości

Główną możliwością jest oczywiście kontaktowanie się w sposób pisemny z drugą osobą mającą konto na ICQ. Ale są jeszcze inne opcje:

  • transfer plików na zasadzie P2P
  • wysyłanie SMS-ów
  • czaty
  • wysyłanie e-kartek (Greetings Cards)
  • granie w proste, flashowe gry - niektóre mają możliwość potyczki 2 graczy jednocześnie
  • wideokonferencje

Klienci

W obecnej chwili istnieją trzy główne klienty ICQ:

  • ICQ Pro 2003b
  • ICQ 5 with Xtraz
  • ICQ2Go! (obsługiwane poprzez przeglądarkę)

Pierwsza wersja charakteryzuje się dużą liczbą opcji zabezpieczających i konfiguracyjnych (w tym możliwość indywidualnego zmieniania dźwięków i skórek). Wraz z początkiem roku 2004 zaczęto odchodzić do podstawowego klienta na rzecz "odchudzonego" Lite – a to wszystko z powodu poważnej rewolucji, zmieniającej całkowicie wygląd i dodającej centrum multimedialne Xtraz.

Istnieje także wiele nieoficjalnych klientów, bądź multikomunikatorów, które skupiają w sobie wiele różnych sieci – nie tylko ICQ ale też Jabber, AIM, MSN Messenger.

Warto zaznaczyć, ze niektóre serwery Jabbera posiadają w opcjach transportu także sieć ICQ.

ICQ jest także dostępne bezpośrednio z przeglądarki za pomocą apletu Javy. Funkcja ta nosi nazwę ICQ2Go! Obsługę ICQ zapewniała też w pewnym okresie przeglądarka internetowa Opera, istnieje też wtyczka do programu Sidebar.

Zobacz też

Linki zewnętrzne